Różnorodność form i gatunków. 14. Dąbskie Wieczory Filmowe już w październiku!

Ci, którzy czekali na Dąbskie Wieczory Filmowe mogą odetchnąć z ulgą – czternasta edycja tego święta kina odbędzie się już na początku października. W programie to, co w DWF niezmienne i najlepsze: pokazy filmowe i spotkania z gośćmi. Nowością tej edycji będzie transmisja rozmów z twórcami online.

Przed nami czternasta edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych, realizowana po raz pierwszy w duecie. Dwie instytucje kultury Prawobrzeża, czyli Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie (Klub Delta, ul. Racławicka 10) i Dom Kultury „Krzemień” (ul. Krzemienna 10), zapraszają publiczność do siebie na spotkania z dobrym kinem i jego twórcami. Choć pandemia wymusiła na nas pewne zmiany, jak choćby przesunięcia w terminie wydarzenia, to główna idea pozostała taka sama. Dąbskie Wieczory Filmowe to wciąż okazja do wspólnego oglądania najlepszych filmów i do rozmów z osobowościami świata kina.

Program 14. Dąbskich Wieczorów Filmowych to bez wątpienia gatunkowa różnorodność. Wśród pokazywanych filmów znajdują się zarówno produkcje dokumentalne, jak i krótko- i długometrażowe fabuły, a każdemu seansowi towarzyszy spotkanie z twórcami polskiego kina. Jak co roku, wstęp na projekcje i spotkania z gośćmi jest bezpłatny – na pół godziny przed każdym wydarzeniem będą rozdawane darmowe wejściówki. Ze względu na ograniczenia w liczbie osób na widowni, w tym roku spotkania z gośćmi będą także transmitowane online.

„Pan T.” i szczecińskie akcenty

14. DWF to coś dla miłośników fabuł. W programie tegorocznej edycji znalazł się „Pan T.” w reżyserii Marcina Kryształowicza – pełna absurdów opowieść o Warszawie w roku 1953, gdzie wśród powojennych ruin wszystko może się zdarzyć. Czarna komedia z błyskotliwymi dialogami, pełną zwrotów akcji narracją i zdjęciami zabierającymi widzów w podróż blisko 70 lat wstecz. Filmowa perełka polskiego kina ostatnich lat. Po seansie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Sebastianem Stankiewiczem, zdobywcą Nagrody za drugoplanową rolę męską podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę Filaka w „Panu T.” właśnie (7 października o godz. 19.00, Klub Delta).

Dla szukających w kinie mocnych historii i wzruszeń – „Wszystko dla mojej matki” (5 października o godz. 19.00 w Klubie Delta). Chwytająca za serce opowieść o dorastaniu i osamotnieniu w realiach zakładu poprawczego. Główną bohaterką jest Ola, którą poznajemy jako podopieczną „poprawczaka”. Ola została odebrana jako dziecko matce – znanej sportsmence – i jest ofiarą nieudanej adopcji. Jej pasją jest bieganie, które pozwala zapomnieć o bolesnej przeszłości i mieć nadzieję na przyszłość. „Wszystko dla mojej matki” warto zobaczyć choćby ze względu na grę aktorską Zofii Domalik, odtwórczyni roli Oli, docenioną w 2019 r. na FPFF w Gdyni (Nagroda za debiut aktorski). Po pokazie spotkanie z reżyserką filmu, Małgorzatą Imielską, którą będzie można zapytać m.in. o szczeciński akcent produkcji – kilka dni zdjęciowych miało miejsce w naszym mieście.

„Wszystko dla mojej matki”

W trakcie 14. Dąbskich Wieczorów Filmowych coś dla siebie znajdą także fani kina dokumentu. W programie znalazł się pokaz głośnej produkcji HBO Europe „Lekcja miłości”. Film w reżyserii Kasi Matei i pochodzącej ze Szczecina Małgorzaty Goliszewskiej przedstawia historię Joli – kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, by uciec z przemocowego związku, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. Obraz miał swoją premierę na prestiżowym festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie, szturmem zdobył też salę kinową tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tropów lokalnych jest więcej – np. jednym z producentów obrazu był Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Fund. Spotkanie z bohaterami „Lekcji miłości” – Jolantą Janus, Leokadią Ogrodowczyk, Wojciechem Tymoszewiczem – i  Małgorzatą Goliszewską, jedną z reżyserek tego obrazu, już 8 października o godz. 19.00 w DK „Krzemień”.

Hejter i krótkie formy

Czternasta edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych to także coś dla kochających krótkie metraże i etiudy, bowiem sposobności do ich obejrzenia będą dwie. Pierwsza już 6 października o godz. 19.00 w DK „Krzemień”, gdzie odbędzie się spotkanie z Katarzyną Herman, znaną szerokiej publiczności z takich filmów jak „Pokot”, „Kler” czy „Płynące wieżowce”. Rozmowa poprzedzona będzie blokiem najlepszych krótkich form, w których można oglądać aktorkę („Kamień, „Casting”, „Mój koniec świata”, „Oczy mojego Ojca”).

Druga to rozmowa z Maciejem Musiałowskim, odtwórcą roli Tomasza w filmie „Hejter. Sala samobójców” Jana Komasy. Z aktorem będzie można zobaczyć się zresztą dwukrotnie – najpierw podczas pokazu właśnie tego ostatniego obrazu, zdobywcy Nagrody dla najlepszego filmu międzynarodowego na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku (już 9 października o godz. 19.00 w Klubie Delta), i następnego dnia podczas seansu wybranych etiud i krótkich metraży z udziałem Macieja Musiałowskiego. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” w Krakowie „Fascinatrix” i „Gigant” – ten ostatni z Nagrodą dla najlepszej etuidy fabularnej Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle”. To spotkanie już 10 października o godz. 19.00 w DK „Krzemień”.

„Hejter. Sala samobójców”

Filmowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych i warsztaty na finał

Tegorocznej odsłonie Dąbskich Wieczorów Filmowych towarzyszy konkurs na eko spot wideo skierowany do uczniów szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Zadaniem każdego uczestnika jest stworzyć krótki spot ekologiczny, w którym mowa będzie o tym, jak można dbać o środowisko. Liczy się własny głos i pomysł! Do wyboru są dwie kategorie tematyczne: „Moja woda” i „Czyste powietrze”, a każda osoba może przygotować maksymalnie 2 filmy (po 1 z każdej kategorii). Filmy nie powinny przekroczyć 90 sekund, czas na ich przygotowanie mija 30 września 2020 roku. Do wygrania są: hulajnogi elektryczne, kamery sportowe, drony oraz zestaw obiektywów do smartfonów i tabletów. Nagrodzone spoty będzie można także oglądać podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych. Rozdanie nagród, któremu towarzyszyć będą otwarte eko-warsztaty z Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, już 10 października od godz. 15.00 w DK „Krzemień”.

Program i szczegóły dostępne na: wieczoryfilmowe.pl. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

14. Dąbskie Wieczory Filmowe
5-10 października 2020

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie i Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie
Partner ekologiczny: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Partnerzy: Szczecińska Agencja Artystyczna, Tramwaje Szczecińskie Sp. z o. o., Drukarnia KaDruk, Camping Marina
Patronat medialny: wszczecinie.pl, ECHO Szczecina, Radio Szczecin, Głos Szczeciński, GS24.pl, Nasze Miasto Szczecin

UDZIAŁ W WYDARZENIACH Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI BEZPŁATNY (obowiązują wejściówki)

Ze względu na sytuację pandemii prosimy uczestników wydarzeń z publicznością o zakrywanie ust i nosa maseczkami/przyłbicami oraz stosowanie się do wytycznych na miejscu. Organizator rezerwuje sobie prawo odmowy udziału osobom, które narażają siebie i innych.

Źródła opisów:
filmpolski.pl
materiały promocyjne dystrybutorów