Startuje 25. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”

Już po raz dwudziesty piąty Szczecin Dąbie przyciągnie najlepszych recytatorów z całego kraju, aby sztuką żywego słowa świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Turniej żywego słowa rozpocznie się spotkaniem z Kacprem Sulejowskim – wielokrotnym laureatem Konkursu – wokół jego literackiego debiutu „Z miłości”. To zbiór 14 historii, które wydarzyły się w polskich domach i wszystkie mówią o miłości: siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości, której się wstydzimy i zachowujemy dla siebie, i tej, o której chcemy pisać eseje. Tej, która daje siłę i tej, która zabija. Spotkanie z książką i autorem już 8 listopada (niedziela) o godz. 19.00 w Klubie Delta. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania na miejscu na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia. Wydarzenie na Facebooku tutaj.

Z kolei w poniedziałek, 9 listopada, o godz. 20.00 rozpocznie się mistrzowski wieczór z monodramem w wykonaniu Mariana Dworakowskiego pt. „Słowo jest ogień”. To spektakl inspirowany „Czarnymi kwiatami” Norwida, prezentujący wybrane dzieła najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu. Wspólnie z aktorem będzie można przenieść się do Paryża pierwszej połowy XIX wieku, po którym wędruje Cyprian Kamil Norwid wspominając ostatnie spotkania z Mickiewiczem, Słowackim i Chopinem. Tu także obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania na miejscu na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Romantyczne zmagania recytatorów

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” to przede wszystkich zmagania recytatorskie. Przez cztery dni uczestnicy Turnieju będą nie tylko prezentować się na scenie, ale wezmą też udział w warsztatach „Niepodległość! Twórczo i Romantycznie”, które poprowadzą Jerzy Łazewski, Wojciech Solarz i Jolanta Krawczykiewicz. Co więcej, to impreza, której uczestnicy mogą zaprezentować się na scenie dwukrotnie. Pierwszy raz prezentują oni dowolny fragment prozy i wiersza. Drugim występem jest główny koncert „Romantycznie”, podczas którego mierzą się z utworem bądź fragmentem utworu literatury polskiego romantyzmu. Koncert ten ma formę zwartego spektaklu z towarzyszeniem muzyki z epoki romantyzmu.

Jest to na pewno niecodzienny pomysł na obchody Święta Niepodległości, z żywym słowem i poezją – dodaje Sylwia Witkowska z Klubu Delta.

Finałowe spotkania z jubileuszową odsłoną Jesiennego Turnieju Recytatorskiego to uroczysty koncert konkursowy „Romantycznie” oraz Gala Finałowa połączona z wręczeniem nagród. „Niestety, w tym roku, ze względu na sytuację pandemii i wynikające z tego ograniczenia, świętować będziemy online, ale na pewno będzie wiele wzruszeń i radości” – zapowiada Sylwia Witkowska. Koncert konkursowy „Romantycznie” będzie można śledzić na profilu Klubu Delta na Facebooku we wtorek, 10 listopada, o godz. 18.00, zaś Galę Finałową – w środę, 11 listopada, o godz. 14.00.

25. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 8-11 listopada 2020. Działanie jest finansowane ze środków Gminy Miasto Szczecin.

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie
Gospodarz wydarzenia:
Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie

Partnerzy:
Drukarnia KaDruk
Camping Marina

Patronat medialny:
Głos Szczeciński
GS24.PL
Radio Szczecin
nasze miasto Szczecin
wszczecinie.pl