Grupa uczestników spaceru stoi w parku i słucha przewodnika, Tomasza Wieczorka

Wakacyjne spacery po średniowiecznym i zielonym Dąbiu

Zapraszamy na kolejne z serii spotkań pn. „Tutaj Dąbie! Rozmowy lokalne”. W wakacje przyjmują one aktywną formę spacerową – w lipcu będzie można wybrać się na wycieczkę po zielonym Dąbiu z Pawłem Madejskim, a już w sierpniu na wspólny spacer zaprasza dr Alicja Biranowska-Kurtz. Udział jest bezpłatny.

Pierwszy ze spacerów już 25 lipca 2021 roku o godz. 11.00. Będzie to przechadzka z rozpoznawaniem gatunków drzew i krzewów wzdłuż Płoni, którą towarzyszy 15. Dąbskim Wieczorom Filmowym. Przewodnikiem będzie Paweł Madejski. Ten człowiek o szczecińskich roślinach wie pewnie wszystko, bo od kilku lat wnikliwie je fotografuje. W rezultacie po dwóch latach w Systemie Informacji Przestrzennej Szczecina zaakceptowano tworzoną przez niego mapę ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków. Ale to nie wszystko, bo jego biografia znacznie wykracza poza nasze miasto! W 1983 badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. W 1987 uczestniczył w XI Wyprawie Antarktycznej PAN i prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. „W tę lipcową niedzielę przejdziemy wspólnie ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż Płoni. Choć biegnie ona wąskim pasem zieleni, nie brak tam interesujących drzew i krzewów.” – zapowiada Paweł Madejski – „Dzięki łatwemu dostępowi do wody, nad samym brzegiem rzeki spotykamy m.in. olszę czarną i wierzbę białą, czy też buki, klony, wiązy, graby i dęby. Tuż obok nich rośnie trochę egzotyki: miłorzęby dwuklapowe, bożodrzew gruczołkowaty, jodła jednobarwna. Nie zabraknie również typowych drzew z południowych krańców Europy – kasztanowców białych.” Start przy moście przy ul. Przestrzennej w Dąbiu (tuż obok przejścia w ul. Emilii Gierczak).

Z kolei 6 sierpnia o godz. 17.00 spod Klubu Delta (ul. Racławicka 10) ruszy spacer po średniowiecznym Dąbiu, który poprowadzi dr Alicja Biranowska-Kurtz, nauczycielka akademicka, autorka licznych opracowań o miastach pomorskich (w tym o Dąbiu). Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzą się, które elementy czy ślady średniowiecznego miasta wciąż znajdują się w przestrzeni Dąbia, czy też jak wyglądała kompozycja przestrzenna tamtego miasta.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.