Serdecznie zapraszamy 2 grudnia (poniedziałek) o godzinie 18.00 na spektakl Marii Dąbrowskiej i Kuby Fiszera „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi”.
Autoironiczny stand up / kabaret / recital, w którym to, co rzeczywiste miesza się z tym, co wyobrażone i połyskliwe. Maria Dąbrowska w roli uskrzydlonej diwy (i jednocześnie samej siebie) opowiada o latach spędzonych w czarnych salach, trudach i radościach obcowania z publicznością i samoakceptacji. Porwana jej charyzmą publiczność przyjmuje rolę wiernych fanów. W ten sposób spektakl staje się rodzajem afirmacyjnego show, w którym poprzez oczyszczający śmiech potrafimy wspólnie skonfrontować się z wiecznie niezaspokojonym pragnieniem uznania i miłości. W tle między innymi „Szare miraże”, „Voyage, voyage” czy „Samba przed rozstaniem” w nietuzinkowych aranżacjach Piotra Klimka, wyśpiewane przy akompaniamencie Kuby Fiszera i jego zestawu perkusyjnego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny
Spektakl realizowany jest w ramach projektu “Teatralne obrzeża Szczecina” finansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Występują: Marysia Dąbrowska, Kuba Fiszer
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Skrzywanek
Kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek
Spektakl trwa: 80 minut
Maria Dąbrowska
Aktorka teatralna na stałe związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała z wieloma cenionymi twórcami i twórczyniami. Stworzyła około 60 ról teatralnych. Wielokrotnie nagrodzona i wyróżniona przez środowisko teatralne. Okazjonalnie występuje też w filmach i serialach. Angażuje się również w projekty muzyczne i muzyczno-teatralne. Kilka razy współtworzyła spektakle muzyczne na potrzeby Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zrealizowała dwa autorskie spektakle z muzyką na żywo: „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi” (premiera 2018 r.) oraz „Kobieta, która zajęła się ogniem” (premiera 2023 r.). Zafascynowana pracą z ciałem i jego organicznością, często podejmuje się niekonwencjonalnych działań aktorskich w tym zakresie. Prowadzi szereg warsztatów teatralnych z dziećmi (przez 8 lat prowadziła warsztat terapeutyczno-teatralny dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną) młodzieżą i seniorami. Można ją usłyszeć i zobaczyć w kilku wideoklipach, m.in. Alinka (Pogodno), Nie znikaj (Bajzel).
Kuba Fiszer
Perkusista z 20-letnim doświadczeniem scenicznym. Człowiek zafascynowany sztuką gry na perkusji, istotą rytmu i jego postaciami w otaczającym świecie, nieustannie poszukujący nowych brzmień. Pracował z wieloma zespołami z całej Polski oraz artystami z czołówki polskiej sceny muzycznej. Występował na deskach teatrów, brał udział w licznych sesjach nagraniowych oraz wydarzeniach kulturalnych. Jako perkusista i współzałożyciel występował m.in. w zespołach: Big Fat Mama, Chorzy, Free Blues Band, Chango. Wziął udział w kilkudziesięciu sesjach nagraniowych muzyki do spektakli teatralnych, a także grał muzykę na żywo w przedstawieniu „Pippi Pończoszanka”, które – z racji wielkiego zainteresowania – jest stałym elementem repertuaru Teatru lalek Pleciuga w Szczecinie
po dziś dzień.
Dotychczas współtworzył około 40 albumów i zagrał około 3.000 koncertów na terenie całej Europy. W 2013 roku dwa albumy z jego udziałem stały się płytami roku według audycji „Bielszy odcień Bluesa” Radiowej „Trójki”. Prowadzi własną szkołę gry na perkusji.