Zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Siedem” w reżyserii Davida Finchera. Ten genialny thriller obchodzi urodziny – właśnie minęło 25 lat od jego premiery!
Film opowiada o śledztwie dwóch detektywów, którzy otrzymują do rozwiązania sprawę makabrycznego morderstwa. W miarę rozwoju wydarzeń, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i nie jest już tym, czym wydawało się na początku.
Takie lakoniczne przybliżenie treści ma za zadanie nie zepsuć seansu tym z widzów, którzy być może nie widzieli jeszcze „Siedem”. Scenariusz tego filmu skrywa bowiem wiele zaskakujących zwrotów akcji, niespodzianek fabularnych i genialnych scen, które składają się na dzieło mające dziś trwałe miejsce w historii kina. Najczęściej obraz pozostaje z widzami już na zawsze, a kolejne seanse pozwalają odkrywać na nowo jego tajemnice i strukturę „Siedem” Davida Finchera to dzieło genialne. 22 września 1995 roku nic nie zapowiadało, że powstał jeden z najważniejszych i najlepszych thrillerów w historii kina, ale niedługo potem nie było już wątpliwości, że to prawdziwy filmowy majstersztyk.
„Z każdym kolejnym seansem, a było ich wiele, odkrywam 'Siedem’ na nowo, nie mogę wyjść z podziwu i zachwytu nad każdym najmniejszym jego elementem. Np. za 15 tysięcy dolarów twórcy stworzyli specjalne zeszyty, które wypełnia tajemniczy John Doe, a które 'grają’ ważną rolę w filmie. To bezdyskusyjnie moje prywatne TOP 10 najlepszych filmów w historii kina” – mówi Krzysztof Spór z Klubu Delta, który przed sobotnim seansem przybliży widzom ten film.
Film genialny
Na geniusz filmowy „Siedem” składa się kilka czynników. Pierwszy z elementów, które rzucają się w oczy to bezimienne, brudne, głośne i ponure miasto, w którym rozgrywa się akcja filmu. To właśnie te przestrzenie budują klimat opowieści. „Wszystko musiało być tak autentyczne i surowe, jak to tylko możliwe” – mówił w wywiadach reżyser David Fincher. „Stworzyliśmy scenerię, która odzwierciedla moralny upadek ludzi, którzy się w nim znajdują” – dodawał scenograf Arthur Max.
Kolejny element to sama historia, rozgrywająca się wokół biblijnych znaków. To tutaj skrywa się sedno historii, jej znaczenie, zagadka oraz genialny finał, który do dziś szokuje. I w końcu dwójka głównych bohaterów oraz ich przeciwnik. Dwa policjanci, młody i stary, biały i czarny, nerwus i ostoja spokoju. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli, ale połączy wspólne zadanie. Te role genialnie zagrali Brad Pitt i Morgan Freeman. Jest też czarny charakter, w którego postać wciela się aktor wybitny, a którego nazwisko w napisach początkowych w ogóle nie występuje, nie pojawiało się w reklamach i było bardzo ukrywane. To miała być niespodzianka dla widzów i jeśli ktoś nie widział
filmu, niech poczeka na pojawienie się tego aktora na ekranie…
Pokaz z okazji 25-lecia premiery
22 września 1995 roku mało kto wierzył w sukces tego filmu. David Fincher, dziś gigant kina, miał wtedy na swoim koncie doceniane teledyski m.in. z Madonną i spektakularną porażkę pt. „Obcy 3”. Tuż po premierze „Siedem” nie zachwycił krytyków, ale takie pomyłki w historii miały miejsce często. Za to od pierwszego seansu obraz pokochali widzowie i stał się on kasowym przebojem, przynosząc wpływy przekraczające 320 mln dolarów, z czego 2/3 spoza USA.
O wyzwaniach, przed którymi stanęli aktorzy, o bodajże najlepszych w historii napisach początkowych do filmu, ścieżce dźwiękowej napisanej przez Howarda Shore’a, symbolach i odniesieniach – o tym i wielu innych aspektach tego niebywałego filmu, który kończy 25 lat podczas spotkania opowie Krzysztof Spór – dziennikarz zajmujący się tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej, koordynator działań filmowych w Klubie Delta.
Zapraszamy w sobotę (3 października) o godz. 17.00 do Klubu Delta | Ośrodka Kultury Filmowej przy ul. Racławickiej 10, Szczecin Dąbie.
Ze względu na stan pandemii wszyscy uczestnicy seansu zobowiązani są do zakrywania ust/nosa za pomocą maseczek/przyłbic i stosowania się do wytycznych na miejscu. Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie.
Ceny biletów za udział w spotkaniu z Krzysztofem Spórem: 10 zł (członkowie Akademii Aktywnego Seniora – 5 zł)
Wydarzenie na Facebooku tutaj.