Halo, tutaj Dąbie! Chodźcie z nami na ostatni w tym roku spacer! Tym razem pójdziemy śladem fauny Jeziora Dąbie z eko-edukatorem, Wojciechem Mrugowskim!
Warto ubrać wygodne i nieprzemakalne buty, bo naszymi przewodnikami będą zwierzęta duże i małe, które na swój dom wybrały okolice Jeziora Dąbie. Poprowadzi nas przez ich świat eko-edukator, Wojciech Mrugowski. To ornitolog z ponad 30-letnim stażem terenowym. Były pracownik Dyrekcji Ińskiego i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego, Dyrekcji Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry, Nadleśnictwa Gryfino oraz Lasów Miejskich w Szczecinie. Współpracuje z Lasami Państwowymi, ośrodkami naukowymi i organizacjami pozarządowymi (ZTP, OTOP, ZUT, PCE). Ma na koncie udział w licznych projektach badawczych i ochroniarskich: liczenia ptaków wodno-błotnych (m.in. w ramach monitoringu GIOŚ); monitoring szponiastych, kruka, bocianów, derkacza oraz gatunków średniolicznych i nielicznych w Ińskim i Szczecińskim Parku Krajobrazowym; monitoring wybranych gatunków ptaków w przyrodniczym obszarze Doliny Dolnej Odry w woj. zachodniopomorskim oraz kraju związkowym Brandenburgia; uczestnik Atlasu ptaków lęgowych Pomorza; prowadzenie obozów ornitologicznych; dokumentacje obiektów i obszarów chronionych. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, ekspertyz i analiz przyrodniczych, w tym monitoringów ornitologicznych i chirepterologicznych pod planowane farmy wiatrowe. Wykonawca porealizacyjnego monitoringu ornitologicznego i chiropterologicznych (FW „Kamionka” gm. Mieszkowice oraz ZEW Nowe Chrapowo gm. Bielice). Współautor inwentaryzacji awifauny na terenie Lasów Miejskich Szczecin (dane wykorzystane do Programu Ochrony Przyrody Lasów Miejskich na lata 2013-2023 – Ziarnek K., Ziarnek M., Mrugowski W., Mrugowska E. 2012). Współautor Waloryzacji przyrodniczej Nadmorskiego Obszaru Funkcjonalnego obejmującego Gminę Miasto Kołobrzeg, Gminę Kołobrzeg oraz Gminę Ustronie Morskie, Szczecina, Polic, Bornego Sulinowa, Gminy Darłowo i Gminy Miasta Darłowo obejmującego m.in. awifaunę i chiropterofaunę.
Start o 11.00 w niedzielę, 12 września. Spotykamy się na ulicy Jeziornej – na końcu ogródków działkowych, tam gdzie Chełszcząca uchodzi do Jeziora Dąbie. Zapraszamy dużych i małych. Zachęcamy, by mieć ze sobą lornetki – wiele naszych „obiektów” będzie można oglądać z oddalenia. Udział bezpłatny! Pamiętajmy, że pandemia trwa, dlatego prosimy o odpowiedzialne podejście do udziału w spacerze. Trzymamy dystans!
Klub Delta w Dąbiu zaprasza na kolejne z serii spotkań pn. „Tutaj Dąbie! Rozmowy lokalne”. Comiesięczne rozmowy z ciekawymi ludźmi o tej części miasta właśnie – niezwykłych odkryciach, wyjątkowych punktach do zobaczenia, interesujących wydarzeniach. Na pierwszym planie Dąbie!